Dom

Zachowaj harmonie w Twoim domu!

Ładnych parę lat temu w naszym kraju niebywałą popularność zyskała znajomość zasad „Feng shui”. Prawdopodobne przypłynęło to do nas wraz z całym zainteresowaniem Dalekim Wschodem, jakie pojawiło się wówczas. Na czym polegał ten orientalny system zasad i czego dokładnie dotyczył? Otóż „Feng shui”, to najogólniej rzecz biorąc zbiór zaleceń dotyczących rozlokowania obiektów w przestrzeni. Nie dotyczy to wyłącznie umeblowania naszego domu. Przed wiekami system ten był stosowany także podczas projektowania rozkładu nowych budynków w miastach, jak i w obrębie zabudowań gospodarskich. Cała ta sztuka pochodzi jeszcze ze starożytnych Chin. Samo wyrażenie „Feng shui” dosłownie oznacza „wiatr i woda”. Ta zbitka słów ma jednak swoje symboliczne znaczenie. Pojęcie „wiatr” oznaczać może również coś niewidzialnego, natomiast „woda” ma swoje metaforyczne znaczenie jako coś nieuchwytnego. Zatem „Feng shui” dotyczy spraw nieuchwytnych i niewidzialnych. Warto wiedzieć, że wszystkie te opracowane poprzez wieki zasady miały nie tylko zapewnić  optymalne otoczenie dla korzystających z pomieszczeń ludzi. Chińczycy kierowali się tymi zasadami także po to, aby uchronić się przed złymi duchami, gotowymi nawiedzić ich domostwa. Celem omawianej sztuki jest zapewnienie poprawnego przepływu sił duchowych. Miało to zapewnić powodzenie, wydajną pracę oraz zdrowie przebywających w pomieszczeniach danego obiektu.

Polegaj przede wszystkim na swoich odczuciach

Wszystkie elementy wyposażenia domu mają znaczenie na odczucia w nim przebywających. Często nawet nie są one uświadomione. Czy jesteś w stanie powiedzieć jaki wpływ na Twój nastrój ma przebywanie w pomieszczeniu, w którym jest dużo poduszek? Czy znasz konsekwencje wyboru surowca, z jakiego powstały blaty naszej kuchni? Jakiś wpływ na nasze życie może mieć zlewozmywak granitowy? Wygląda na to, że trudno znaleźć odpowiedzi na podobne pytania.

Nie musimy jednak studiować starożytnej chińskiej wiedzy, aby zgodzić się z samym przesłaniem o wpływie przestrzeni na nas samych. W skomplikowanych zasadach Feng shui znajduje się jednak dużo zawiłości. Zdaje się, że nie wszystkie muszą mieć zastosowanie. Wszak zostały one napisane w obcym nam kulturowo świecie. Ponadto, od czasu ich powstania upłynęło już wiele lat. Należy zatem zastanowić się, czy wszystkie nasze elementy wyposażenia domu mają przełożenie na tą pradawną sztukę. Dlatego właśnie zalecamy rozwagę przy sugerowaniu się tymi zasadami. Zapewne jest w nim wiele ciekawych i przydatnych sugestii. Nie możemy jednak bezwiednie się poddawać temu systemowi. Warto zatem zachować przy tym zdrowy rozsądek.